Det står et stort eiketre nord for gårdsplassen.
'''Marknavn:''' Hungerdammen (ovenfor mølla). — Det er en kullbånn nordøst for gården.
Ulebakkåsen, Haukås, Plassen, Jonkermyræ, Liljekonvallknatten, Hunsrevaet, Kølabonn, Vaskehøln, Smiebakken, Bjørkebakken, Ængemyræ, Roæ, Uthusvennæ, Bønevennæ, Jonkervennæ.
'''Sagn.''' Sagnet om Kloster jomfrua og Jonker'n står i Kulturbindet, s. 500. — På Hundsrød er det også et sagn om en sølvskatt: I kjøkkenet i den gamle (vestre) delen av huset var det en skorstein, og det ble sagt at det var gjemt en sølvskatt enten i skorsteinen eller et sted under gulvet, og om denne skatten gikk den trua at den som rørte den skulle forulykke. Ved restaureringen i 1967 ble skorsteinen og all jorda under gulvet fjernet, men ingenting ble funnet. Det så ut som det var gravd der tidligere.
'''Antikviteter.''' Ved besiktigelsen av hovedbygningen i 1967 ble det på østveggen i stua funnet noen tegninger som fylkeskonservatoren mente var fra samme tiden som veggene, nemlig fra det 16. årh., og det var konturer etter noe som kan ha vært høgsetestavle. Fylkesmuseet har fotografi av tegningene. - En kiste fra 1822 med bokstavene A.L.S. (dvs. Anne Larsdatter Sønset), et rundt sybord fra ca 1850, en skjenk fra samme tid, 2 mangletrær fra ca 1850, et skatoll ca 100 år glt., 3 sølv spiseskjeer fra 1836.
'''Besetning''' (ca. 1950): 2 hester, 8-10 kuer, 3-4 ungdyr, 2 griser, 30 høns.
==== Oppdatering av bruket 2017.====