'''38 Vestre Flåtten'''
[[Fil:038.001Flåtten med saga lite.jpg|mini|400px300px|Flåtten med den gamle utveien nordover, og saga som ble revet. Foto: Widerøe]]
Vestre Flåtten, slik det er i dag, er oppstått ved sammenslåing av to gårder, Kleppan og Vestre Flåtten. Sammenslåingen fant sted først på 1800-tallet. Vi behandler nedenfor de to gårder hver for seg.
I 1813 solgte Kristen Kristensen d.e., Jakob Hansen og Mikkel Bentsen Svindalen, Kleppan og Flåtten med ½ i fossen til prost ''Sartz'' i Larvik. Kristen er visstnok så flyttet vekk. Fra nå av opptrer de to gårder som en samlet enhet med betegnelsen ''Vestre Flåtten''; se videre ndfr. under denne gård. Bebyggelsen på Kleppan må vel være revet snart etter. Etter sammenslåingen ble Flåtten en av bygdas største gårder.
=Vestre Flåtten=